Tarihçemiz

Parlar Ailesi'nin kebapçılık geçmişi 1800'lü yılların sonuna dayanır.

Nuri Parlar, babası Kebapçı Ali Hafız'dan öğrendiği kebapçılığı, 1944 yılında Üzüm Pazarı'nda açtığı dükkanda yaşatmaya başlar. Dükkanına, mekân geniş olsun, gönüllere hitap etsin düşüncesiyle Ferah Kebap Salonu ismini verir.

Ferah Kebap, önceleri küçük bir dükkanda faaliyet gösterirken zamanla tanınan bir işletme haline gelir. Bu esnada, Nuri Parlar, iki oğ­lu İbrahim ve Ali İhsan Parlar'a da mesle­ğini ö­ğretmektedir.

Hayata huzur içinde gözlerini yuman Nuri Parlar' dan sonra oğulları,  babalarının titizliğ­i ile devam ettirirler. İbrahim Parlar, 1956 yılında Isparta'da Lokantacılar Odası'nın kurucu başkanlığını üstlenir ve bu görevini 1984 yılına kadar devam ettirir. 1996 yılında vefat eden İbrahim Parlar ve 2022 yılında vefat eden Ali İhsan Parlar iki kardeş birlikte uzun yıllar çalışırlar.

Torun Nuri Parlar, 1985 yılında üniversiteden makine mühendisi olarak mezun olur ve babasının işini devralır. 1944'ten beri aynı yerinde olan Ferah Kebap'ı büyüterek üç katlı bir işletme haline getirir. Kurumsallaşmak adına da gerekli girişimlerde bulunan Nuri Parlar ata ocaklarında işlerini sürdürür.

2020 yılının yaz aylarında Koruma Kurulunun aldığı karar doğ­rultusunda Isparta Belediyesi’nin başlattığı restorasyon çalışması sonucu işyerimizin 3. katı iptal edilmiştir. 2 kata düşen ata oca­ğında bu işi sürdürme imkanı kalmamış ve yeni bir yer arayışına gidilmiştir.

Arayışlar sonucu Isparta şehir merkezi Atatürk Parkı içinde yer alan mülkiyeti Isparta Belediyesi’ne ait iş yeri kiralanmıştır. Geniş çaplı bir tadilata gidilerek Isparta’mızı temsil edecek güzel bir mekan oluşturulmaya çalışılmıştır. Yeni mekanımızda kalıcı lezzetlerimizle uzun yıllar çalışmak en büyük gayemizdir.